בקרה מבנה | קורונה | מרקון

חברת סנמינה, חברת ניסטק, RH ו-USR הקימו כל אחת מהן חמ”ל, ולצערם יהיו צריכים להוציא עובדים לחל”ת, סגרו חדרי אוכל והיו צריכים אף לבטל חלק מהמכונות לשמירת מרחק 2 מטר בין פסי הייצור ושימוש במערכות של בקרת מבנה או ארגון מחדש של עמדות העבודה או להתחיל לעבוד במשמרות. איך התעשייה בישראל שורדת את מבחן הבידוד, הבנו הכל לפניכם.

התחלנו עם תעשיית האלקטרוניקה בישראל שידעה איך להיערך במהירות כדי להתמודד עם משבר נגיף קורונה החדש: את המפעלים סגרו לקבלת אורחים חיצוניים ויש כאלה אפילו לספקים חצוניים, מפעלים עבדו משמרת אחת או שתיים הוסיפו עוד אחת כדי להפחית בכמות העובדים השוהים באותו מתחם, ומפעלים שלא עבדו במשמרות בכלל התחילו לפעול במשמרות. עובדי מנהלה העבירו לעבודה אונליין מהבית. זה מה שמביא את עידן הפגישות הפרונטליות די לסיומו ולתחילותו של עידן הפגישות בוידאו.

חברת סנמינה אשר יושבת במעלות מאפשרת לעובדים לעבוד מהבית לכל מי שהתפקיד שלו מאפשר את זה, כמו עבודה משרדית או עבודה שהיא גם בשוטף על מחשב כי זאת העבודה. סנמינה שינתה במהירות את כל הנהלים בפגישות שהשתמשו בהם עד היום בתוך החברה: רוב הפגישות עברו לעבוד דרך פגישות אונליין בעזרת תוכנה שכבר משתמשים בה בחברה. מנהלת התפעול בחברה, אורנה שטנצלר אומרת לנו שגם הישיבות של ההנהלה נעשות באמצעות וידאו בתוכנות כמו zoom המוכרת. “עד היום, כשהיינו מקיימים ישיבות כל אחד היה מגיע מהמשרד הסמוך שלו. ועכשיו, כל המוזמנים לישיבות מתחברים לישיבה מרחוק מאיפה שהם נמצאים”.

בקרת מבנה | קורונה | מרקון
תמונה: מתוך דף פייסבוק החברה

סנמינה: מקיימים את העבודה במשמרות ואוכלים מחמגשיות

האתגר הגדול והמשמעותי שלנו היה בפס הייצור למרות שהוא מנוהל בעזרת מערכות בקרת מבנה, כמו המערכת שיודעת לבקר ככה גם אנחנו התחלנו ביישומי בקרה של כל מערך ההתנהלות במקום. החלטנו בהנהלה לעבוד בשיטה אחרת בעקבות המגבלות. מחלקות שבהן היה צפוף וקשה לשמור על 2 מטרים מרחק בין עובד לעובד ועל פחות מ 10 אנשים בחדר אחד, הוספנו לאותן מחלקות משמרת אחת נוספת, כדי להקטין את כמות העובדים שהיו צריכים להגיע לכל משמרת. במקביל, החלטנו לבטל את הארוחות של כל המפעל בחדר האוכל. מכניסת ההוראות לתוקף של שמירת מרחק וההגבלה למספר אנשים בחדר התחלנו לספק לכל עובד ועובד חמגשיות לכל הארוחות והם היו יוצאים לחצר של המפעל לאכול אותן תוך שמירה על הנהלים החדשים”. בשביל לשמור על ההיגיינה פיזרנו במפעל ג’ל לחיטוי לשימוש העובדים, והוספנו עוד עובדים לצוות הניקיון במפעל. בהסעות העובדים למפעל וחזרה אנחנו מקפידים על שמירת מרחק בין הנוסעים וגם בין הנוסעים לנהגים”.

בקרת מבנה | קורונה | מרקון
תמונה: מתוך דף פייסבוק החברה

ניסטק: העברת העבודות מקום

ארבל ניסן, סמנכ”ל שיווק ומכירות בניסטק, מספר שנכון למועד הכנת הכתבה לא קרה שינוי במספר ההזמנות והן עדיין ממשיכות להיכנס כרגיל. קבוצת ניסטק מעסיקה כ 900 עובדים המתחלקים לשלושה מפעלי הרכבות הנמצאים במעלות, פתח תקווה וקצרין, ומחזיקה באלטק יצרנית המעגלים המודפסים. ארבל עוד מוסיף: “קיבלנו החלטה שמי מהעובדים שיכול להוציא את העבודה שלו לביתו ולעבוד משם לעבוד מהבית, כמו למשל עובדי התכנון, יעבור לעבוד מהבית למשך התקופה הנוכחית עד להודעה חדשה”.

את פסי הייצור העברנו לעבודה במשמרות כדי להפחית את כמות העובדים בכל משמרת במבנה של כל מפעל, וזאת בהתאם לתקנות שפרסם משרד הבריאות. אסרנו על כניסת לא מעט ספקי שירות ואורחים למבנים שלנו ושמנו בכל הכניסות למפעל, למשרדים ולמחלקות בקבוקי אלכוג’ל”. לדבריו של ניסן, החברה גם נערכה במיוחד על מנת להעביר את העבודות שנעשות בין שלושת המפעלים שלה”. במקרה שמפעל כלשהו ייכנס לבעיה, נוכל להמשיך תכף ומיד בייצור באחד המפעלים שלנו בקבוצה של ניסטק.

בקרת מבנה | קורונה | מרקון
תמונה: מתוך דף פייסבוק החברה

RH אלקטרוניקה: מכינה את עצמה למחסור ב 2021 ברבעון הראשון

חברת RH אלקטרוניקה מנוף הגליל שהיא למעשה לשעבר נצרת עלית, מעסיקה כיום כ 800 עובדים כאן בישראל ועוד כ 70 נוספים במפעל שיושב ברומניה. RH בנתה במהירות צוות מניעה מיוחד לטיפול בכל מה שקשור להתנהלות בתקופת הקורונה שאותו מנהל טל רוזנברג סמנכ”ל התפעול. לדברי טל, הצוות המיוחד שהקמנו מקיים הערכות מצב יומיות בכל הנושאים שקשורים למאבק בקורונה, וזה כולל בדיקות שוטפות אחר מצב העובדים ועד עריכת בדיקות אחר מצב האספקה. טל: “לצערנו היינו צריכים יותר מ 50 עובדים לעבודה מרחוק ואנחנו עומדים על קשר יומיומי גם עם עובדים שהיו צריכים להיכנס לבידוד.

“בפסי הייצור שעליהם יש גם מערכת בקרת מבנה ריווחנו את עמדות העבודה כדי שיהיה ביניהן מרחק של יותר מ-2 מטרים בהתאם להנחיות משרד הבריאות, וסגרנו את חדר האוכל המרכזי. העובדים מקבלים סנדביצ’ים במקום ארוחות חמות בחדר האוכל. כל עובד חייב לעבור הדרכה על שמירת היגיינה בסביבה תפעולית אותה אנחנו בנינו בהתאם להנחיות משרד הבריאות. מיקמנו 30 מתקני חיטוי במשרדים ובפסי הייצור, בעצם בכל אזור שיש לנו ריכוז גדול של אנשים”.

מנתקים מגע בין אישי ומנסים לשמור על שגרה

“ביטלנו ביקורים פנימיים וכמובן גם את החיצוניים: המנהלים של החברה לא מורשים לצאת לפגישות שמתקיימות מחוץ לחברה, ואורחים שרוצים לבוא אלינו אנחנו מאשרים להם כניסה רק אחרי קבלת אישור מהמנכ”ל ואנחנו דורשים מהם גם למלא שאלון רפואי שתוכנן בהתאם להנחיית התאחדות התעשיינים. הכנסנו לפעילות השוטפת מערכת SMS שאיתה אנחנו מעדכנים באופן מיידי את כל העובדים בכל התפתחות, ובשיתוף פעולה עם תחנות מד”א ותחנת המשטרה בעיר בנינו שיטת פינוי בטוחה בעת מקרה משטחי המפעל”.

“לצוות המניעה הוגדרה משימה ברורה והיא לשמור על בריאות העובדים ומניעת הדבקה נוספת של עובדים, תוך כדי שמירה על המשך הפעילות העסקית. חוליות האספקה שלנו פחות נפגעה. אנחנו מצליחים לעמוד על קשר רצוף עם חברות השילוח והספקים שלנו, ובתחום השילוח לדעתי הצלחנו לעבור את הקטע הקשה”.

איך אתם מסתדרים עם רכיבים וחומרי-גלם שנמצאים במחסור?

 

טל: “עוד שהיה הבלאגן בסין בלבד אנחנו הבנו לאן זה הולך, ולקחנו החלטה להביא חומרים שאנחנו מייבאים מחו”ל במשלוחי אקספרס ועוד בחודש ינואר קבלנו מלאי ענק מאוד. בגלל זה אנחנו עוד בסדר. שני המפעלים שברשותנו, בישראל וברומניה, עושים הרכבות אלקטרוניות, מכניקה וכבלים. ההעברה של עבודה אליהם הצליחה לנו בצורה מהירה ולכן התגברנו על העיכוב שיש לנו עם הייצור הסיני בתחומים של המכניקה והכבלים. למזלנו הגדירו אותנו כמפעל חיוני לשעת חירום וזה מאפשר לנו גם במצב של סגר מלא, להמשיך את העבודה באופן רצוף. אני מאמין מתוך השערה בלבד שאחרי כל המצב של הקורונה תהיה לנו קפיצה במחירי כלל הרכיבים. בימים אלה אנחנו מוציאים עדכונים ללקוחות שלנו בהם אנחנו ממליצים להם להעריך מחדש את המלאי הקריטי שהם מחזיקים ולהצטייד בדברים שהם יכולים, כדי שהעסק שלהם יוכל להמשיך להתקיים ולא להיתקע ברבעון הראשון של 2021″.

בקרת מבנה | קורונה | מרקון
USR: הקמת צוות מיוחד למשימות בקרת מבני החברה

USR מעסיקה אצלה כ 500 עובדים ב 3 המפעלים שברשותה: נתניה, כרמיאל וירושלים, רונית שלו סמנכלי”ת מכירות וקשרי לקוחות, הקימה צוות מיוחד למשימות עוד בשלב הראשוני מאוד של התפרצות הקורונה. “לשמחתנו הצוות המיוחד הצליח לבצע הערכת-יתר ולהינצל מהערכת-חסר וזה קרה עוד כשהיו ניצני מגיפת הקורונה בסין וכל זה נעשה בכדי לספוג מכה קלה יותר שאותה חזינו מבעוד מועד. USR קבעה דרך שתוביל אותה לפי המנגנון הזה: עצירה אפקטיבית: בעזרת מיפוי וניתוק העובדים וגורמים חיצוניים החוזרים מחו”ל. ניתוק מגע מול האיומים שבאים עם הלקוחות והספקים והורדת כלל ההבנות והמסקנות לשטח עד לרמת עובד פשוט על כלל הפעולות שאנחנו נוקטים בכדי לבודד ולמגר את הסיכון שיש מולנו.

“תוך כדי, בנינו נקודות אנרגיה חלופיות ורשת חיצונית כ DRP אנחנו עושים בדיקות יומיומיות של סימני המחלה באמצעות בדיקה אקטיבית בכל יום של העובדים בכל המפעלים שלנו עוד לפני שהם נכנסים אל מפעלי החברה, הקמנו רשת דיווח מיוחדת על כל אנומליה בריאותית שאותה רואים העובדים בשטח ברגע שהם קורים, ומבצעים בדיקה מיוחדת של רלוונטיות אותן ההחלטות שהתקבלו בדיון שאותו אנחנו בכל יום בבוקר. חברת USR מוגדרת כמקום עבודה מל”ח (משק לשעת חירום) ואנו עובדים בהתאם להגדרה זו על מנת לשמור על האפשרות לתת ללקוחות את השירות”.

בקרת מבנה | קורונה | מרקון
חברות אינטל וזיילינקס נותנות הוראות מלמעלה

בחלק מהמצבים, המדיניות שאימצנו והכנסנו אלינו מבוססת על הוראות שירדו אלינו מהמשרדים המרכזיים בחו”ל. למרקון נודע כי נשיא זיילינקס העולמי, הנחה את כל עובדי החברה שאסור להם להגיע אל מקומות של חברות אחרות ולא לעשות פגישות יותר מ 25 איש וכמובן גם התכנסויות. אך הדגיש שכל מתחם של החברה בעולם, העובדים של זיילינקס יהיו כפופים בראש ובראשונה להנחיות המקומיות של הממשלה. לכן עובדי החברה בישראל עושים כיום את כל הפגישות שתכננו לעשות באופן פרונטלי בקרוב ולהמשך באמצעות האינטרנט.

אינטל התחילה ליישם מיום שבת בכל המתחמים שלהם בעולם, כולל גם כאן בישראל, את המדיניות שניסו בכמה נושאים בסין בהצלחה: רוב העובדים שיכולים לעשות זאת עברו לעבוד מהבית, מספר העובדים שיכולים להיכנס לחדרי ישיבות והאוכל הוגבלו וסדרי הישיבה גם כן שונו, גם כן אימצנו את ההנחיה לשמור על מרחק בפסי הייצור והגדלת צוות הניקיון והתחזוקה של מתחמי החברה בכל העולם למספר פעמים במהלך היום. המדיניות הזאת עם התקנות שבה נוסחו על-ידי צוות ייעודי שהחברה הקימה להתמודדות יומיומית מול מגיפות וכמובן גם מול נגיף הקורונה. הצוות נבנה מכמה מוחות בתחומים שונים כדי לנסות להגיע למקסימום מיגון והוא כולל: ממומחי רפואה, בטיחות ותפעול. הצוות יוסד לפני כ 15 שנה ועזר מאוד לחברה להמשיך להתנהל ביום יום כשהיו אז שפעת העופות, הסארס ומגיפת האבולה.

חברת מרקון מאחלת לכלל התעשייה והמשק לחזור במהרה לעבודה שוטפת ופעילות מלאה ובלתי מוגבלת כדי שנוכל להמשיך לייצר ולפתח את המקום שאנחנו חיים בו. המומחיות שלנו במרקון היא אוטומציה, רובוטיקה ובקרה. החברה מעניקה שירות למיטב החברות בתעשייה, לעסקים קטנים ועד גדולים. תוכלו ליצור איתנו קשר בכל שאלה דרך הטלפון או המייל.

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו

השאר לנו פרטים

נציג יחזור אליך בהקדם